Ekonomi

ABD’yi bekleyen büyük tehlike! ‘Hemen harekete geçin’ daveti

Yellen, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’ye borç limitiyle ilgili yeni bir mektup yazdı.

BORÇLARIN YASAL SINIRA ULAŞACAĞINI TAHMİN EDİYORUZ

Yellen, söz konusu mektupta, “19 Ocak’a kadar ABD’nin ödenmemiş borcunun yasal sınıra ulaşacağının varsayıldığını size bildirmek için yazıyorum.” ifadesini kullandı.

ALIŞTIRMAYA BAŞLAMAK İÇİN BAZI ÖNLEMLER GEREKMEKTEDİR

16 Aralık 2021’de yasal borç limitinin yaklaşık 31,4 trilyon dolara çıkarıldığını hatırlatan Yellen, şunları kaydetti: “Sınıra ulaşıldığında, Hazine’nin ABD’nin temerrüde düşmesini önlemek için bazı harika önlemler almaya başlaması gerekecek.‘ diye değerlendirdi.

Yellen, borç limitinin, hükümetin sosyal güvenlik ve Medicare takviyeleri, askeri maaşlar, ulusal borç faizi, vergi beyannameleri ve diğer ödemeler dahil olmak üzere mevcut yasal yükümlülüklerini yerine getirmek için almaya yetkili olduğu toplam borç ölçüsü olduğunu söyledi.

SİZİ HEMEN HAREKETE GEÇİRMEYE ÇAĞIRIYORUM

Kongre’nin borç limitini artırmak veya askıya almak için zamanında harekete geçmesinin kritik olduğunu vurgulayan Yellen, şunları söyledi: Kongreyi, ABD’nin tam inancını ve prestijini korumak için derhal harekete geçmeye çağırıyorum.”ifadesini kullandı.

Yellen, hükümetin yükümlülüklerini yerine getirmemesinin ABD ekonomisine, tüm Amerikalıların geçim kaynaklarına ve küresel finansal istikrara onarılamaz zararlar verebileceği konusunda da uyardı.

BORÇ LİMİT KRİZİ

ABD’de federal hükümet, temerrüde yol açabilecek 31.4 trilyon dolarlık borç sınırına ulaşmakla tehdit ediliyor.

Borç limiti, ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para miktarının üst sınırını ifade eder.

Teknik olarak borç limiti için verilen süre 1 Ağustos 2021’de dolarken, ABD Hazine Bakanlığı hükümetin ödemelerine devam edebilmesi için “olağanüstü tedbirler” almaya başladı.

Ekim 2021’de ABD Başkanı Joe Biden, hükümetin temerrüde düşmesini önlemek için hazırlanan borç limitinde kısa vadeli artışa yönelik yasa tasarısını onayladı. Cumhurbaşkanı onayıyla yasalaşan yasa tasarısı, borç limitini 480 milyar dolar artırdı. Böylece borç limiti 28,4 trilyon dolardan 28,9 trilyon dolara yükseldi.

Ülkenin borç limiti Aralık 2021’de 2023 yılına kadar yetecek olan 2,5 trilyon dolar artırılarak 31,4 trilyon dolara yükseltildi ve ABD’nin temerrüde düşmesi engellendi.

demirozuajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu